Aksidenti në Himarë, Babai i Mukës: Bollano, s`duam gjykatës grekë në Shqipëri

Ilir Muka ne gjykate

VLORE – Babai i Ilir Mukës, 20-vjeçarit të arrestuar për ngjarjen ku mbeti i vdekur.

35-vjeçari nga Himara Aristotel Guma, i ka bërë thirrje kryetarit të Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, të mos kërkojë gjykatës grekë në Shqipëri.“I themi Bollanos të mos kërkojë gjykatës edhe hetues grek sepse ndodhet në tokën e Shqipërisë. I bëj një thirrje mos e shfrytëzojë fatkeqesinë e tjetrit për qëllimet e tjera. Ai që u vra nuk ishte grek”, ka thënë Halo Mukaj.Në lidhje me ngjarjen, kanë dëshmuar edhe disa nga djemtë e arrestuar së bashku me Ilir Mukën.Ata kanë thënë se kishin shkuar me pushime në Jalë, dhe se një ngjarje e tillë nuk ishte qëllimi i tyre.“Jam student ne degen ekonomik në Tiranë. Në Jalë ne shkuam me pushime. Me cudit fakti që për një aksident u futen kaq rryma politike”, thotë Dijon Bushi, 21 vjeç.Prokuroria ka ngritur akuzë për vrasje ndaj Ilir Mukës, ndërkohë që sipas dëshmitarëve ngjarja ku gjeti vdekjen Aristotel Guma, ka qenë aksident.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button