Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Mosdallimi mes shtetit dhe kombit | My CMS

Mosdallimi mes shtetit dhe kombit

Mė habit fakti qė akoma sot, disa nga pseudonalistėt dhe pseudointelektualėt merren me kėtė temė pėr identitetin ”kosovar”. Nuk arrijnė dot pėr tė dalluar nocionet gjeografike nga ato kombėtarė, ose nė rastin tjetėr e dinė ketė, por veprojnė me njė skenar ndjellakeq qė gjoja po duan tė krijojnė njė “identitet tė ri tė kombit kosovar”

Dhe sa mė duket kėta ”zotėrinjtė”, nuk janė tė vetėdijshėm, pėr njė fakt historik se hapėsira etnike e Shqiptarėve dikur ishte njė, dhe se nė ketė hapėsirė gjithmonė kanė jetuar shqiptarėt qė nga lashtėsia nė kontinuitet (iliro-shqiptar). Fakti qė Shqiptarėt janė tė ndarė nė pesė shtete nga trungu amė nga imponimi i fuqive tė mėdha nuk do tė thotė qė kėta shqiptarė tė konvertohen nė tė ashtuquajtura identitete tė reja. Kjo politikė do tė thotė pėr tė vazhduar pjesėtimin e shqiptarėve akoma mė shumė, aty ku e kanė lenė armiket tanė. Ka disa qė as nuk e kuptojnė ēka do tė thotė identitet kombėtar? Por, ka edhe disa bastard tė kombit qė punojnė me vetėdije kundėr interesave kombėtarė. Sa pėr tė ju kujtuar kėtyre zotėrive qė nuk kanė as shpirt, as vetėdije e as ndėrgjegje kombėtarė se identiteti kombėtarė i shqiptarėve tė Kosovės ka kaluar nėpėr shekuj me shumė sakrifica dhe ky identitet ėshtė shkruar me gjak pėr tė mos u harruar kurrė nga memoria e kohės, qė shqiptarėt tė jetojnė tė lirė nė hapėsirėn e tyre etnike qė kulmoi me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.

Dhe nė fund sa pėr sqarim pėr ata qe nuk e kanė tė qartė, nocioni Kosovė ka kuptim gjeografik, kjo nėnkupton se njė qytetar i Kosovės mund tė jetė shtetas i Kosovės dhe kėto shtetas, me komb mund tė jenė shqiptarė, hungarezė, gjermanė, etj.

Faik Krasniqi

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button