Goro në Himarë,u thau ne buzë jargët sahanlëpirësve shovinist ,dhe "shqiptarëve të greqizuar" dhe të shitur ..

Himara , edhe njeherë ka konfirmuar se eshte shqiptare , e shqiptarëve dhe për shqiptrët ..
 
Kete kane konfirmuar vete qytetarët himariote , me voten e tyre, shume te qartë .
Nga perfundimi i numerimit te votimeve , del se me nje diference 221 vota , kandidati Gjergji Goro , jo thjeshte ka fituar, por ka bërë , që tu mbetet ne buzë buzëqeshja tinzare , shqiptarëve te shitur dhe te “greqizuar”, të cilet shpreheshin me siguri për fitoren e tyre . Ne nje kanal grek diten e premte ne darke , balloma greke ne Himarë , Bollano shprehej se , asnjë koalicion dhe anje parti tjëter , nuk mund të fitoi mbi shpirtin “helen” te Himariotëve ..
Kjo deklaratë , bëri që me të vërtetë shume shqiptarë ta shikonin me skepticizëm , një fitore te ndryshme nga ajo që pretendonin “grekët” e ballosur  dhe damkosur nga politika antishqiptare qe po propogandohej dhe zbatohej ne vendin që dihet nga të gjithë si djepi i laberise dhe qztetrimit shqiptar Himariot ..
Por populli me ne fund , e dha me dorën e tij verdiktin , duke e derguar ne shtëpi ,  Vasil Bollanon , dhe gjithe lakenjtë që vite me radhë , kerkonin të rrënjosnin , me psoropara të pista idenë tek himariotët , se gjoja , Himara është nje “copë Greqi”, ku shqiptarët i kane hequr të drejtat …
Fitorja e Goros , ne plor kuptimin e fjalës , merr nje shtrim historik , pasi sigurisht , nuk do te shkruhen me kagjet dhe rruget ne greqisht , dhe mbi të gjitha , do të rikthehet jeta normale e një qzteti shqiptar , të kulturuar dhe me një trashgimi të lashtë iliro-arbereshe..
Me këtë fitore , iu pre  fjala në grykë edhe antishqiptarit dhe renegatit greko-amerikan Geixh , i cili  kishte “premtuar investime të medhaja”në Himarë ,por kishte vëne nje kusht : Himariotët të deklarohen grek ..
Me pak fjale ; Gjergji Goro , iu riktheu Himarën Shqiptarëve , dhe iu vuri kufirin tek thana , pinjollve shovinist grek , që kishin kohë që i mbanin veshët përpjet , sytë të hapur , ne aksion për ta helenizuar , ketë pjesë të bukur  të  rivierës shqiptare ..
Gjendja ishte berë edhe me e rëndë , pasi edhe qeveria shqiptare , kishte kohë që ishte dorëzuar përpara presionit grekoshovinistë , dhe i kishte lenë rrugë të hapur manipulimit dhe shitjes së identitetit  të himariotëve , në këmbim të kredos dhe mbështetjes politike që merrte nga Greqia , lidhur me keq qeverisjen dhe manipulimet e gjendjes  politiko ekonomike në Shqipëri ..Nga Partizan Cene

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut

Per me teper klikoni me siper ^^^

loading...

Një koment

  1. -Urime per kete fitore Historike jo vetem te Himariotve por te te gjith Shqiptarve .Por frigohem se pas ketyre zgjedhje element grek do te provojne qe ta bejne per vete kryetarin e ardhshem ztr.GJ.Goro-n dhe ne kete menyre ti arrijne qellimet e Greqise ,perndryshe mbes me shpres qe te gjith ata qe jane ne Himare te jene sy cele para interesave personale ju pershendes nga Kosova e vjeter Dardane .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button