Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
AK: Programi grek për naftë, shkel integritetin territorial shqiptar | My CMS

AK: Programi grek për naftë, shkel integritetin territorial shqiptar

Menjëherë pas publikimit të lajmit se Greqia ka planifikuar kërkime për naftë e gaz në zonën detare pranë me Shqipërinë ku ende nuk janë caktuar kufijtë detare, ka reaguar Aleanca Kuq e Zi.

Aleanca Kuq e Zi i ben apel institucioneve Shqiptare qe te reagojne ndaj planeve te Greqise per kerkime nafte dhe gazi ne detin Jon.

Sipas aleances Kuq e Zi, qeveria shqiptare nuk duhet te lejoje nje plan te tille pa percaktuar fillimisht kufijte detare dhe keto kufij duhet te percaktohen sipas te drejtes nderkombetare.
AK thekson se plani i Greqise per kerkime nafte dhe gazi ne detin Jon, cenon integritetin territorial ndaj kerkohet nje proces transparent ndersa duhet te kryhen hetime mbi kete program.

Reagimi i Aleances Kuq e Zi vjen ne te njejten dite kur u mesua se Greqia e zhytur ne krize te thelle financiare ka ne plan te nise kerkimet per naftë dhe gaz në Detin Jon, në zonën detare të Korfuzit, qytet fqinj me Shqipërinë.
Hapat vijnë pas një serie reformash në privatizime dhe konçesione që Qeveria e Jorgo Papandreut ka ndërmarrë kohët e fundit për të zbutur efektet e krizës së rëndë ekonomike që ka mbërthyer vendin. Ndërkaq Greqia dhe Shqipëria nuk kanë arritur ende të finalizojnë një marrëveshje për kufijtë detarë mes të dy vendeve.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut

Per me teper klikoni me siper ^^^

Nese mendoni se kjo faqe vlen per cdo inforamcion,atehere do tju luteshim te gjithe te na ndihmonit duke e shperndare kete faqe ne profilet tuaja thjeshte duke klikuar ketu “Shperndaje”.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button