Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Ultrasi serb që dogji flamurin shqiptar, nga burgu në arrest shtëpie | My CMS

Ultrasi serb që dogji flamurin shqiptar, nga burgu në arrest shtëpie

Ultrasi serb, Ivan Bogdanov, i cili mbahet mend nga të gjithë për aktin e djegies së flamurit shqiptar gjatë ndeshjes Itali-Serbi në Xhenova, në 12 tetor 2010, ka kërkuar nga Gjykata e Lartë e Beogradit kthimin në shtëpi.

30-vjeçari i njohur si një nga tifozët kryesorë të ekipit serb “Ylli i Kuq”, që ushtroi akte rrugaçërie ndaj flamurit shqiptar, bëri dje një propozim në sallën e gjyqit nëpërmjet avokatit të tij për t’u transferuar nga burgu ku vuan dënimin, në mjediset e shtëpisë së tij.

Lajmi bëhet me dije nga mediat serbe, të cilat e kanë pohojnë se ai e ka kërkuar një masë të tillë, me justifikimin se është mbajtur në mjediset e paraburgimit padrejtësisht për dy muaj dhe prandaj, i ka ardhur koha që të kthehet në shtëpi.

“Ai është dënuar në Xhenova dhe e ka kryer dënimin e tij të burgut. Gjykata këtu në Beograd mund të vendosë gjithashtu se ai është ndaluar të marrë pjesë në ndeshjet e futbollit dhe se ai është nën obligimin për të raportuar në stacionin e policisë dy orë para fillimit të ndeshjes”, tha avokati i tij, Govedarica.

Edhe pse Bogdanov është shumë i njohur për sjelljen e tij të dhunshme ndaj flamurit shqiptar, Govedarica shtoi se “nuk ka arsye për të patur frikë që ai do të përsërisë veprën për të cilën ka qenë i akuzuar”.

Ndërkaq, Prokuroria dhe Dhoma Gjyqësore e kanë refuzuar një propozim të tillë.

Rreth një duzinë tifozësh të ekipit “Ylli i Kuq”, kanë dje të pranishëm në sallën e gjyqit, duke i dhënë mbështetje verbale Bogdanovit.


Si e dogji flamurin shqiptar Bogdanov

30-vjeçari serb, Ivan Bogdanov, lider i tifozëve të skuadrës së Ylli të Kuq, njihet për shkaktimin e trazirave gjatë ndeshjes Itali-Serbi në Xhenova, në 12 tetor 2010.

Për këtë incident i cili u dënua si nga autoritetet italiane, ashtu edhe ato shqiptare, u ekstradua në Serbi dhe u dënua me 3 vite burg. Në të njëjtën kohë, atij iu dha edhe masa për dëbim nga territori i Italisë dhe mos lejimi i hyrjes në vendet e Bashkimit Evropian për 5 vite. Gjatë trazirave në ndeshjen Itali-Serbi, u dogj flamuri i Shqipërisë në sytë e gjithë botës, akt ky që shkaktoi një reagim të madh qytetar. Ai dhe 3 tifozë të tjerë serbë u akuzuan për veprat: rezistencë të rëndë ndaj forcave të rendit dhe për dëmtime të rënda.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button