Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Thaçi paralajmëron aksione të reja në veri | My CMS

Thaçi paralajmëron aksione të reja në veri

Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaçi paralajmëroi se së shpejti mund të ketë aksione të reja të njësisë speciale ROSU në veri të vendit.


“Do të kemi ballafaqime tjera me paramilitarë, huliganë e kontrabandistë, në mënyrë që ligjshmëria dhe kushtetuta e vendit të shtrihen në tërë territorin e Republikës së Kosovës”, citon Thaçi.

Komentet, kryeministri I Kosovës I bëri gjatë një vizite të përbashkët me presidenten Atifete Jahjaga dhe ministrin e Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi në njësinë elite të policisë të Kosovës në Vrellë të Sllatinës.

Thaçi fajësoi Beogradin për trazirat në veri, ndërsa tha se nuk do të ketë kthim prapa.

Presidentja Atifete Jahjaga duke iu drejtuar pjesëtarëve të ROSU, tha se ata janë nderi dhe krenaria e vendit.

“Ju ngjallët respektin e tërë vendit, kurse punës suaj i përkulemi ne dhe populli i Kosovës”, u shpreh ajo duke garantuar se për policin e vrarë Enver Zymberi, kriminelët do të marrin dënimin e merituar.

NATO largon barrikadat Serbe

Zëdhënësi i NATO-s në Kosovë, Hans Vihter, tha se aleanca ushtarake ka filluar largimin e postblloqeve të vendosura nga serbët në veriun e vendit.

Vihter, siç raporton AP, tha se paqeruajtësit kanë hequr të paktën tri bllokada që kanë ndaluar KFOR-in të ketë qasje në bazat në veri.

Barrikadat ishin vendosur në shenjë proteste ndaj aksionit të Policisë së Kosovës për të vënë nën kontroll pikat kufitare 1 dhe 31.

Më herët ishte njoftuar se pika kufitare në Bërnjak është hapur të dielën në mbrëmje për kalimin e udhëtarëve.

KFOR-i ka konfirmuar se hyrja u lejohet vetëm automjeteve dhe autobusëve. “Hyrjet në Jarinë dhe Bërnjak kanë qenë të mbyllura për shkaqe sigurie. Pas përmirësimit të gjendjes së sigurisë në Zubin Potok, ka qenë e mundur hapja e pikës në Bërnjak”, ka thënë zëdhënësi Vihter.

Nderkohe, kreu i ekipit per negociata per Beogradin, Borislav Stefanoviç dhe ministri për Kosovën Goran Bogdanoviç, nuk janë lejuar të hyjnë në Kosovë, pavarëisht se ata gjatë natës kanë mundur të hyjnë në rrugë alternative. Mediat serbe raportojnë se dy përfaqësuesit serb vazhdojnë të jenë në Kosovë.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button