Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Edhe Serbia kritikon tekstet shqiptare | My CMS

Edhe Serbia kritikon tekstet shqiptare

Ambasadori Serb ne Shqiperi

Ambasadori serb ne Tirane kritikon tekstet e historisë se Shqipërisë. Përfaqësuesi i Beogradit zyrtar deklaron se ne disa libra te veçante, pa i specifikuar ato, nuk trajtohet si duhet origjina e popujve fqinje me Shqipërinë.

Ndërsa ne lidhje me pakicat shqiptare qe jetojnë ne serbi ambasadori serb deklaroi se nxënësit atje do te mësojnë me programe te miratuara nga te dy vendet. Këto komente përfaqësuesi i qeverise serbe ne Shqipëri i beri gjate vizitës ne fshatin Libofshë te Fierit, aty ku pretendohet se ka pakica. Për te dytin vit 100 fëmijë te fshatit Libofshë mësojnë çdo fundjave gjuhen serbe. Ata dine nga prindërit e tyre se janë myslimane nga Novipazari. Sipas shoqatave serbo-malazeze ne zonën e Fierit rezultojnë rreth 430 banore, pakica serbe kryesisht te vendosur ne fshatin Libofshë. Edhe me herët historianet shqiptare kane hedhur poshtë ekzistencën e pakicave serbe ne Shqipëri. Sipas tyre, banoret e Libofshës qe pretendojnë se janë minoritet, nuk janë gjë tjetër veçse shqiptare te Kosovës dhe saktësisht banore nga zona e sanxhakut e cila ka qene pjese e vilajeteve shqiptare. Pas kongresit te Berlinit ajo u mor nga Serbia dhe me spastrimin etnik te kësaj te fundit një pjese e popullsisë se përndjekur u vendos ne Shqipëri.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

Një koment

  1. sa keq kemi perfundu dhe ne shqiptaret .shum keq.me te vertet te vjen keq kur mendon per ket gjendje ne te cilen jemi katandis.fajin sna e ka vetem ky shtet maskara hipokrik antikomtar halabak te paftyr … por e kemi dhe vet qe ju kemi dhe votat e brohorasim per ta.spo ngel shtet e dreq pa i fut hundet ne punet tona dhe ne skemi mundsi as dhe tu kthejm pergjigje.1000 e nje te zezat kan bere mbi ne dhe akoma na japin leksione si duhet respektu pakicat dhe psuhtuesit tane.dhe ne me paturpsin me te madhe heshtim .ku jemi ne ?ksaj i thon hapu moj toke te hyj i gjall. kaq te dobet dhe pa vner e pa turp( seder )qenkemi .turp e faqa e zeze per ne .kto leckaxhinjt nqs dikur i kemi shpetuar nga po kta shtazat (serbet)te cilet tani pretendojn se u perkasin atyre , ka ardh dita qe ne duhet ti qerrojm prej kti vendi.bukshkel te poshter te pabese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button