Gafa e parë e Dumës, reklamon detin grek në posterin e vjedhur

TIRANE  Grida Duma, kandidatja e koalicionit të djathtë në garën e 21 Qershorit për Bashkinë e Durrësit bën gafën e parë elektorale. Në posterin e fushatës elektorale zonja Duma reklamon pamjet e një deti grek, kauzë e cila është qendra e konfliktit me Shqipërinë, për shkak të marrëveshjes së 2010-ës me firmën e Lulzim Bashës si ministër i Jashtëm që cenon integritetin territorial të vendit tonë.  


Ky është posteri elektoral i kandidates së Partisë Demokratike Grida Duma, ku në sfond të sloganit “Punë dhe Dinjitet” shfaqet deti Egje.Zgjedhja për të përdorur një peizazh grek në posterin elektoral të zonjës Duma vjen e pazakontë në kushtet kur Shqipëria ka pamje të rralla bregdetesh të cilat janë vlerësuar edhe nga media e agjenci turistike prestigjioze.

Por jo vetëm kaq. Sfondi dhe kompozimi i të gjithë posterit të fushatës është kopjuar nga ish-presidenti francez Sarkozy. Ky është posteri i Sarkozy për garën elektorale të vitit 2012 në Francë, i cili po ashtu është kritikuar në vendin e tij për të njëjtën arsye pasi kundërshtarët e tij zbuluan faktin që sfondi i posterit elektoral reklamon një det grek në vend të atij francez.Kjo është një gafë e dyfishtë e kandidates së aleancës së djathtë Grida Duma, e cila jo vetëm shpërfill pasuritë tona natyrore, por mbi të gjitha përdor për fushatë një poster të kopjuar.  

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button