Vangjel Dule, ky dhëndër shqiptari “hero” modern grek

Shkruan: Arben Llalla
Shumë politikan shqiptar dhe analistë u çorrën me vrull duke mbrojtur Vangjel Dulen kur dha dorëheqje si nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë dhe kritikuar PDIU dhe Shpëtim Idrizin si fajtorët kryesorë. Por këta llapaqenes që nuk i dinë mirë gjërat ose bëjnë sikur nuk i dinë duhet ta thonë të vërtetë ashtu siç është dhe jo të shprehin opinionet e tyre pa doganë. Vangjel Dulen nuk e hoqi PDIU e as Shpëtim Idrizi, por Vangjel Dule kishte më se një vit që kishte dal në heshtja nga koalicioni qeveritar, këtë ai e ka shprehur disa herë se ska komunikim me PS dhe në veçanti me kryeministrin Rama.

Vangjel Dule është i përkëdheluri prej 15 vitesh i politikës shqiptare, ai fal ndërhyrjes së kryepeshkop Anastasit ka arritur të gjitha përfitimet politike të deri tanishme. Si deputet këtë mandat Vangjel Dule e ka fal votave të shqiptarëve, dhe në veçanti atyre mysliman të cilët gjatë numërimit i dhuruar disa qindra vota të cilat i përkisnin partive të tjera shqiptare.

Kjo nuk është gënjeshtër, por një e dhënë e shprehur para pak ditësh në një shkrim nga Panajot Barka, i botuar në portalet greke. Panajot Barka shkruan se Vangjel Dule mori vota në Vranisht të cilët janë shqiptar dhe jo grek… Më tej Barka thotë se pritet që Vangjel Dule të dali nga koalicioni si hero, duke kërkuar mbrojtje nga Athina zyrtare. Këtë taktik Vangjel Dule e ka bërë disa herë, shkruan analisti minoritar Panajot Barka Pra, që më 25 Prill 2015, Barka ka paralajmëruar teatrin heroik të Vangjel Dules.

Për mendimin tim Vangjel Dule të gjithë atë teatër “heroik” me lojë fjalësh për të dalë nga kolltuku i nënkryetarit të Kuvendit e ka bërë me qëllimin e vetëm për të justifikuar humbjen e kandidatëve të PBDNJ dhe OMONIA në bashkitë ku konkurrojnë si në Konispol, Finiq, Dropull, Himarë. Vangjel Dule në se është aq i prekur nga hyrja në qeveri të PDIU, ai duhet të kishte dhënë dorëheqje që kur u nënshkrua koalicioni i ASHE, dhe jo ditën që u votua në mënyrë demokratike për nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë z.Idrizi. Në historinë e shtetit shqiptar për herë të parë një çam zgjidhet në një postë të lartë dhe për këtë nuk duhet të ofendohemi apo të shqetësohemi sepse çamët janë shqiptar. Shqiptarët nga Çamëria janë gjigantët e Ballkanit, njerëz të urtë, punëtor, por propaganda komuniste i degradojë çamët për kënaqësi të Athinës dhe sllavëve. Çamët nuk u persekutuan në të vërtetë si bashkëpunëtor të gjermanëve, por e vërteta është se ata janë trashëgimtar që ruajnë traditat e lashta të trojanëve, Aleksandrit, Akilit, antikës së Ballkanit. Po kur marrin vesh nga historia palaçot mbrojtës së Evangjelit.

Këta opinionistë dhe politikan që u shqetësuan nga dorëheqja e Vangjel Dules përse nuk kanë shprehur indinjatën e tyre kur Vangjeli fotografohej me aq dashur me flamurin e Vorio Epirit-Aneskimit të Jugut të Shqipërisë? Këta sahan lëpirës, dhe lavire të politikës përse nuk kanë protestuar kur Vangjel Dule e shpalli Himarën minoritet grek? Përse ajo pjesë që i doli në mbrojtje Vangjel Dules nuk reagoj asnjëherë kur ky zyrtarizojë kandidat për bashkinë e Himarës, Fredi Belerin, i cili është terroristë, pjesëmarrës në masakrën e Peshkëpisë më 1994, ku mbetën të vrarë dy ushtarak shqiptar dhe është dënuar më 2003 për dhunimin e simboleve kombëtare shqiptare?

Tashti për të gjitha ata që besojnë në trimërinë, inteligjencën dhe burrërinë e Vangjel Dules po i them disa të vërteta që duhet me i thënë që moti. Vangjel Dule prej shumë vitesh është përfaqësuesi i deputetëve ortodoks me kombësi shqiptare në Lidhjen Botërore e Deputetëve Ortodoksë me qendër në Moskë dhe Athinë. Si është e mundur që një deputet me kombësi greke të përfaqësojë deputetët ortodoks me kombësi shqiptare në Kuvendin e Lidhjes Botërore të Deputetëve Ortodoksë? (Sepse Vangjel Tavo është përfaqësuesi i deputetëve me kombësi greke në Lidhjen Botërore të Deputetëve me Kombësi Greke) Si është e mundur që për këtë gjë heshtin deputetët ortodoks shqiptar? Vangjel Dule, ky burravec që na hiqet si hero i nacionalizmit grek për se nuk thonë se bashkëshortja e tij është shqiptare 24 karate dhe fëmijët e tij janë aq grek sa edhe shqiptar. Dhe nuk ka asgjë të keqes sepse ne shqiptarët kushqë të parë në Ballkan kanë grekët, por mos të na hedhë baltë Vangjeli mbi kulturë dhe historinë shqiptare sepse familja e bashkëshortes Dules ka dhënë kontribut në çështjen shqiptare dhe për këtë e nderojmë.

Familja e Vangjel Dules është nga Goranxi, por rrënjët e kësaj familje janë nga Gumenica dhe erdhën në Goranxi para 150-120 vitesh si barinj me dhentë e bejlerëve shqiptar nga Epiri i Poshtëm, nga Çamëria. Prandaj mos të na shesë shumë patriotizëm grek Dule se e dimë mirë origjinë e goranxëve nga janë dhe sa grek janë. Por propaganda kishtare, presionet e ndryshme ndër vite ka bërë që dhjetëra fshatra dhe mijëra shqiptar ortodoksë të asimilohen. Por regjistrat e vjetër tregojnë rrënjët e tyre shqiptare. Si historian që jam mund të përballem me këdo për këto që shkruaj, para fakteve edhe vetë ZOTI përulet.

Duhet ti rikujtoj Vangjelit se kush ja dha atë të drejtën e bursës në kohën e komunizmit për të studiuar për anglisht? Kur e dimë se në atë periudhë disa bursa të veçanta si anglishtja, gjermanishtja, etj., ishin me pikatore dhe jepeshin vetëm të përkëdhelurve të Partisë së Punës me miratim nga Komiteti Ekzekutivë i qytetit, në këtë rast qyteti i Gjinokastrës.(Xhaxhai i Arjan Çanit mund të na tregojë për bëmat komuniste të babait të Vangjel Dules)

Nëse Vangjel Dule dhe palaçot e tjerë që lëshuan britma çakejsh për dorëheqjen e tij, nëse i bëjnë këto veprime për ndonjë pagesë mbijetese, ju themi se keni zgjedhur rrugën e gabuar, nëse i bëni me prapavija të rrezikshme politike, këtë sjua falim ne dhe historia.

Si është e mundur që Vangjel Dule, patrioti i greqizmit ka lidhje të ngushtë familjare me një gazetar të djathtë dhe që shkruan për gazetën RD? Po e mbyllim me kaq sot për sot, por nëse Vangjeli dhe çakenjtë do çirren përsëri për ndonjë lëvizje politike që i takon vetëm institucioneve demokratike të Shqipërisë, ne përsëri do sjellim fakte të reja.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button