Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Tragjedia e Otrantos/ "Hidhini Shqiptarët në det." Si ndodhën ngjarjet... | My CMS

Tragjedia e Otrantos/ "Hidhini Shqiptarët në det." Si ndodhën ngjarjet…

Histori personale, nga: Ardit Saliaj
E enjte 27 Mars 1997 Vlore – Organizimi behet ne lagjen cole, te njohur ne kete vit te veshtire. Paguhen 400 deri ne 800 dollare, duhet negociuar me trafikantet, me pas do te jete e veshtire te kete nje mundesi tjeter. Askush nuk pyet per kapacitetin e anijes, askush nuk do te dije se ajo karakatine e ish marines komuniste nuk mban ne bord me shume se 8 deri ne 10 vete. Dikush do te shoqeroje motren dhe paguan, dikush do te shpetoj femijet edhe ben te njejten gje. Nje vajze nga fieri do te kuroje zemren e saj te semur sepse nuk e ben dot me ne qytetin e saj, paguan per udhetimin e neserm. Askush ne kte nate se mendon rrezikun, te gjithe duan te kapin shansin e fundit, ate u ja ofron nje kapoband lokal, eshte Zani Caushi. Jane ai me te vellain qe e kane rrembyer anijen, jane ata qe mbledhin parate. Per te paguar duhet te deportosh mes trimave qe e rrethojn, por porosia para nisjes eshte e prere, nuk duhet te paguani per udhetimin sepse italianet ju kthejne mbrapsht. (Vete zani nuk ka skrupuj te tregoj se kur ska rrug tjeter vetem kjo mbetet per tu larguar) Dhe keshtu fillon tragjedia e mbi 100 jeteve qe zgjodhen te hipnin ne nje anije 21 metra te gjate qe prej vitesh nuk lejohej ti shkeputej brigjeve. Askush nuk di ta thote numrin e plote te atyre qe kishin marre kte udhetim plot rrisqe. Ajo qe dihet me siguri eshte se meshkujt do te qendroni ne kuverte, ndersa grate e femijet ne tre dhomat e vetme.
Por kulmi do te arrije me nje deklarate qe vin nga veriu i italise,Irene pivetti ish kryetarja e parlamentit e partise ksenofobe Lega Del Nord pikerish me 27 Mars,1 dite para tragjedise leshon thirrjen: Hidhini Shqiptaret ne det.
E premte 28 Mars 1997 Vlore – Kateri i radhes do ta niste udhetimin pas ores 2 e gjysem te pasditese se asaj te premte, deri 15 milje nga ishulli i sazanit anija do te udhetonte pa problem. Aty nga ora 7 e mbremjes duken anijet e para italiane, situata ka ndryshuar edhe ato jane gati per bllokaden, per ate qe ne gjuhen e tyre tashme e quajne “Hresmund”. Italianet duken te vendosur ta kthejne anijen pas. Operacioni ndiqet edhe nga ajri. Kalojne disa momente edhe anijet jane shum afer, e kane kaluar distancen e lejuar detare, aq me teper qe anija me 120 shqiptare ne bord peshon vetem 56 ton, ndersa Sibila italiane 1300 ton, mjafton nje dallge dhe… por kjo llogari nuk behet sepse qe ne nisjen nga brigjet e vlores kateri i radhes eshte ndjekur me paranojen qe tashme ekziston ne itali, duhen kthyer me cdo cmim. I hedhim ne det kane parathene nje dite me pare ekstremistet, jane mafioze qe sjellin arme dhe droge shkruajn mediat. Duhen besdisur e kecenuar derisa te kthehen, jane keto urdherat e zhdukura te komandes detare. Gjithcka po shkon drejt perplasjes. Por menjeher pas tragjedise, marina italiane shpejton te jap nje version te rreme. Sipas saj ka qene kateri i radhes qe ka nderruar kursin dhe eshte perplasur me kicin e anijes italiane, kjo gje ka shkaktuar edhe mbytjen. Pas krimit fillon loja e propagandes… Ajo do te shkoje edhe me tej, ndofta duke ditur urdherat, ndofta duke ndjere atmosferen politike qe polli kte tragjedi. Aautoritet italiane e vonojne ne maksimum mberritjen e te mbijetuareve ne breg. Qellimi kryesor, te mbyllen faqet e para te gazetave, incidenti duhet minimizuar. Urdheri i dyte, asnje nga shpetuarit nuk duhet te lejohet te flase me gazetaret…
15 Pril 1997 Vlore – Mberrin ne vlore shefi i qeverise Italiane, Romano Prodi, qe kishte vrare pothuajse me dashje me shume se 81 qytetare shqiptare. Megjithese masat e sigurise ishin me te medha se shqetesimi per kete vizite, Romano Prodi do ja kalonte paq, e per kte ka ndoshta vetem nje arsye, sepse ne vlore kryeministri italian gjendej ne dua te sigurta,ndoshta si per ironi te fatit, pran tij gjendej i armatosur deri ne dhembe njeriu qe e kishte nisur vetem disa jave me para anijen e vdekjes, Zani Caushi.Tani pikesisht ketu ne vlore, kreu i ekzekutivit qe akuzohej per vrasjen me dashje dhe njeriu qe i kishte nisur ata njerez si mish per top me katerin e radhes, gjendeshin fare prane, gjithsesi nga shqiperia kryeministri italian do te shprehte nje shenje pendese per ata qe kishin humbur jeten…
Ata trupa qe u nxoren nga barku i anijes se mbytyr, nuk ishin as kriminla, as mafioz e as trafikante. Prej andej nuk po nxirreshin arme, qese droge apo gjithfare sendesh te trafikueshme. Ishin kryesisht gra dhe femije qe edhe ashtu te pajete aty ne fund te detit kishin ruajtur ende te identifikueshme pasaportat e tyre, ndonje leter me udhezime cduhet te benin ne itali dhe ato pak stoli te thjeshta qe kishin marre me vete…
Ata qe urdheruan mbytjen e saj nuk u denuan kurre, nuk u kuptua kurre se kush e caktoj ate shenje per tu besdisur dhe qelluar, nuk u kuptua kush foli per bllokade dhe per kthim pas me cdo cmim, nuk u kuptua kurre se kush e coj anijen italiane disa here me te rende e te fuqishme aq pran saj, nuk u kuptua se kush i fshiu regjistrimet audio te komunikimit te asaj nate… Te gjitha keto mistere mund te veniteshin ne karakasen e katerit qe ndryshkej dita dites…/ZgjohuShqiptar.al
Ky eshte nje material ekskluziv per ZgjohuShqiptar.al ndaj eshte i ndaluar riprodhimi i pautorizuar apo edhe mos citimi i burimit.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button