Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Dorëzohet Spanja, Katalonja mirëpret Kosovën | My CMS

Dorëzohet Spanja, Katalonja mirëpret Kosovën

Politika vazhdon t’i shkaktojë probleme sportit kosovar edhe 10 vjet pas pavarësisë së shtetit.
Sportistët kosovarë po hasin në probleme për t’u pajisur me viza, sidomos në shtetet që nuk e kanë njohur pavarësinë e vendit tonë.
Me një problem të tillë sportistët e këtushëm u përballën edhe para Lojërave Mesdhetare, pasi Spanja, si organizatore, shtet që nuk e njeh Kosovën, fillimisht kishte refuzuar t’i pajiste me viza sportistët tanë.
Mirëpo me presionin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe të institucioneve tjera ndërkombëtare sportive qeveria spanjolle më në fund lëshoi pe pasi rrezikonte ta humbiste organizimin e këtij evenimenti prestigjioz, i cili do të mbahet nga 22 qershori deri më 1 korrik 2018.
Tash Katalonja, përmes gazetës sportive të saj “L’Esportiu” ia ka kushtuar një shkrim special Kosovës.
“Mirë se vini!” ka shkruar kjo e përditshme në ballinën e saj, e cila i uron mirëseardhje ekipit të Kosovës në evenimentin që do të mbahet gjatë verës në Tarragona të Spanjës.
“Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (KON) e ka obliguar qeverinë spanjolle që të mos e pengojë pjesëmarrjen e Kosovës në Lojërat Mesdhetare në Tarragona, edhe pse Madridi zyrtar nuk e njeh Kosovën si shtet”, shkruan në nëntitullin e gazetës.
Dorëzohet Spanja, Katalonja mirëpret Kosovën
“Kur Komiteti Ndërkombëtar i Lojërave Mesdhetare pranoi Komitetin Olimpik të Kosovës, Kosova u ndesh me pengesa burokratike nga qeveria spanjolle, por një ankesë e drejtorit të përgjithshëm të KON-it, katalonjasit Pere Miro, përfundimisht e detyroi qeverinë e Spanjës ta zhbllokojë situatën kundër vullnetit të saj, pasi Kosova, një vend i pavarur, përveç mosnjohjes, nuk është e mirëpritur në Spanjë”, shkruan më tej “L’Esportiu” në artikullin e saj, ku ka vënë edhe një foto të ekipit kombëtar të Kosovës në futboll.
Gazeta përmend edhe konfliktin Kosovë – Serbi dhe rastin e fundit me Kombëtaren U-20 të hendbollit, konkurrenca e femrave, për shkak të së cilës Serbia u përjashtua nga kualifikimet, pasi qeveria e këtij vendi nuk lejoi përballjen Serbi – Kosovë të ndodhë në territorin e tyre.
Po ashtu ata nuk lejuan Kosovën t’i zhvillojë ndeshjet tjera në Serbi.
Ekipi i Kosovës për herë të parë do të marrë pjesë në Lojërat Mesdhetare pas pranimit të KOK-ut në Komitetin Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG).
Një tjetër eveniment i njohur sportiv do të mbahet gjatë verës në La Coruna, respektivisht Evropiani i Juniorëve dhe U-23 në Peshëngritje.
Edhe në këtë rast problem do të jetë Kosova.
Mirëpo, Federata Evropiane e Peshëngritjes e ka kërcënuar Spanjën se do t’ia mohojë organizimin e këtij evenimenti nëse nuk i lejon peshëngritësit kosovarë të marrin pjesë në të. /Zëri/

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button