Deprecated: stristr(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/vhosts/zgjohushqiptar.com.al/zgjohushqiptar.al/wp-content/plugins/a2-w3-total-cache/lib/W3/PgCache.php on line 1054
Masakra e Manastirit: Kur otomanët vetëm në një ditë vranë 1000 shqiptarë | My CMS

Masakra e Manastirit: Kur otomanët vetëm në një ditë vranë 1000 shqiptarë

Eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi kujtoi 9 gushtin të vitit 1830, kur pushteti osman vrau afër 1000 persona, për të cilët thuhet se ishin elitë e asaj kohe.
Lexoni të plotë postimin e Kajtazit në Facebook:
“Masakra e Manastirit 1830
Sot eshte 9 gushti; sot e 186 vite me pare, perkatesisht me 1830, pushteti osman, vrau afer 1000 dhe i arrestoi 400 deri ne 500 shqiptar ne Manastir. Keta te vrare dhe te arrestuar nuk ishin njerez te thjesht, ishin elita e kohes.
Kjo ngjarje duhet perkujtuar nga se ne raport me numrin e pupullates qe kishin trojet shqiptare te asaj kohe, eshte e barabart me 12 mije vete qe vrau Serbia per dy vite;
Kjo ngjarje duhet perkujtuar sepse vrasja e kesaj elite njerzish shtyu per 100 vite krijimin e elites shtetformuese, duke ber qe te gjithe fqinjet tane Serbia, Mali i Zi, Bullgaria, Greqia te fitojne pavarsine para nesh dhe te zgjerohen ne dem te teritoreve tona;
Kjo ngjarje duhet perkujtuar sepse ishte nje masaker e pa pare dhe e organizuar ne pabesi. Te gjithe keta njerez u ftuan ne nje ceremoni zyrtare, dhe gjate parakalimit ceremonial te ushtrise, nje toge i urdherohet te kthen armet nga vendin ku qendronin shqiptaret dhe te kryne ekzekutumun;
Kjo ngjarje duhet te perkujtohet me force nga se vijat e pabesise turke jane ne horizont dhe ato po duken qartazi; sot me 9 gusht ne Moske takohet osmanlia i ri Erdogan me presidentin Rus Putin. Ky takim nuk eshte i rastit, 9 gushti do te jete edhe nje perpjekje qe ne pabesi te ekzekutoj elitat shqiptare dhe te krijoj favore per fqinjet tane me prirje armiqesore. Masakra e Manastirit duhet perkujtuar fuqishem nga se edhe me 1830 kishte shqiptar qe ndihmua Sulltanin ta organizoi kete masaker dhe ju gezuan vrasjes se 1000 bashkombasve te tyre. Fara e ketij plehu ka mbi tash pas 186 vitev dhe po perpjqet te organizoi masakren e radhes” (sic).

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button